Kawa jest napojem, po który każdego dnia sięgają miliony ludzi z całego świata. Stanowi idealny sposób na wybudzenie się i nabranie chęci oraz energii do pracy. Na rynku istnieje kilka ich rodzajów, z których każdy różni się od innych, przede wszystkim właściwościami, ale i formą. Istnieje kawa ziarnista, która występuje w formie ziaren, kawa mielona w postaci zmielonego proszku powstałego z ziaren oraz rozpuszczalna, różna od obu pozostałych, bo przybierająca formę rozpuszczalnych w wodzie granulek. To właśnie na tej ostatniej zamierzamy skupić się w naszym artykule.

Pozytywne strony kawy rozpuszczalnej

Tym, czym kawa rozpuszczalna (https://www.bee.pl/9526-kawa-rozpuszczalna) zdobywa serca ludzi z całego świata jest jej cena, często wielokrotnie niższa od tej prezentowanej przez konkurencyjne jej rodzajem. Plusem dla wielu osób okazuje się też szybkość przygotowywania – kawa rozpuszczalna powstaje natychmiast po zalaniu jej wodą. W wyniku tego nie powstają też żadne fusy, co również można uznać za jej zaletę. Kawa rozpuszczalna mniej drażni błonę żołądka, ale też zawiera w sobie znacznie mniej kofeiny, niż jej odpowiedniki. Nadaje się zatem dla osób, które cierpią na dolegliwości związane właśnie z żołądkiem, ale też dla tych, które mają słabe serce.  

Wady kawy rozpuszczalnej

Kawa rozpuszczalna, chcąc nie chcąc, nie cieszy się dobrą opinią i zaufaniem wśród kawoszy. Wszystko ze względu na to, że powstaje w wyniku wielokrotnego przetworzenia, za sprawą którego traci wiele spośród swoich właściwości  (jak wcześniej wspomnieliśmy, mniejsza ilość kofeiny może okazać się zbawienna dla osób o słabszym sercu, więc nie zawsze musi być to wadą), ale też zyskuje kilka tych nie do końca pożądanych. Do głównych wad kawy rozpuszczalnej zaliczyć można:

  • mniejszą ilość antyoksydantów, które wywierają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie,
  • nikiel, który zawiera, a który ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, jeśli jest spożywany w nadmiarze;
  • słabszy efekt pobudzenia (który dla niektórych może okazać się zaletą),
  • najgorsze ziarna kawy – jako że ciężko tak właściwie to sprawdzić, do produkcji kawy rozpuszczalnej producenci najczęściej wykorzystują najsłabszej jakości ziarna kawy.

Podsumowanie

Kawa rozpuszczalna jest czymś, co posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Choć nie można ją nazwać czymś zdrowym, nie można też jednoznacznie określić jej jako niezdrową czy szkodliwą. Najlepiej więc uznać, że powstała nie dla każdego – nie bez powodu jednak cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Nie wahajmy się więc po nią sięgać – zawsze róbmy to jednak z pewnym umiarem.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez 8photo - pl.freepik.com