Kawa jest czymś, bez czego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Pobudza, wspomaga nasz organizm w funkcjonowaniu, ale też – często już samym swoim zapachem – wprowadza w dobry nastrój. Na rynku spotkać możemy kilka różnych jej rodzajów. Rozpuszczalna, mielona, ziarnista – tak naprawdę ciężko jest dokonać odpowiedniego wyboru. My postaramy się go ułatwić, wnikliwie przyglądając się tej pierwszej.

Zalety kawy rozpuszczalnej – dlaczego warto ją kupować?

Decydując się na zakup kawy rozpuszczalnej zazwyczaj zwracamy uwagę na jeden podstawowy jej aspekt – cenę. Potrafi być wielokrotnie tańsza od tej występujących w innych postaciach. Nie jest to jednak jej jedyna zaleta. Do tych ważniejszych zaliczyć można również:

  • szybkość i prostota przygotowania – wystarczy dosłownie kilka sekund, by móc cieszyć się tym rodzajem kawy. Wszystkim, co musimy zrobić w jej przypadku jest jej zalanie gorącą wodą;
  • niska zawartość kofeiny – kawa rozpuszczalna zawiera niewielką ilość kofeiny, co uznaliśmy za zaletę, gdyż czyni to ją idealną dla osób o słabym sercu;
  • brak fusów – kawa rozpuszczalna nie pozostawia po sobie śladów. Po zalaniu całkowicie rozpuszcza się w wodzie, umożliwiając jej wypicie do samego końca;
  • mniej drażni żołądek – kawa słynie z podrażniania żołądka – ta rozpuszczalna robi to w mniejszym stopniu, co docenią osoby posiadające wrażliwy żołądek.

Główne wady kawy rozpuszczalnej – o których należy pamiętać?

Kawa rozpuszczalna powstaje z najgorszych ziaren kawy – to należy powiedzieć już na samym początku. Jako że ulega wielokrotnemu przetworzeniu celem uzyskania swojej formy, ciężko jest rozpoznać, jakich ziaren użył producent do jej stworzenia (bez wątpienia jest to wykorzystane). Kawa mielona zawiera też nikiel, który – spożywany w dużych ilościach – posiada negatywny wpływ na nasze zdrowie. Trzeba się również liczyć z tym, że działanie kawy rozpuszczalnej jest słabsze – pod każdym, nie tylko pobudzającym, względem.

Podsumowanie

Kawę rozpuszczalną tak naprawdę bardzo ciężko jest określić. Z jednej strony jest tania, skuteczna (choć nie tak bardzo, jak jej odpowiedniki) oraz szybka i łatwa w przygotowaniu – z drugiej z kolei nie cieszy się swoją złą reputacją wśród kawoszy bez powodu. Aby więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie można użyć słowa “zależy”. To bowiem, czy warto po nią sięgać określić powinny nasze indywidualne potrzeby oraz częstotliwość, z jaką pijemy kawę. Sięgając po nią sporadycznie, ta rozpuszczalna może być dla nas bardzo dobrym wyborem.

Kawa zdjęcie utworzone przez 8photo - pl.freepik.com